1978’te İki Çocuk Bahçeyi Kazarken Ferrari Buldu – 40 Yıl Sonra Aracın Gizemi Çözüldü

İnsanlar bahçelerinde gömü bulabiliyorlar. En çok bulunan gömüler arasında bozuk paralar, mücevherler ve tarihi eserler var. İki küçük çocuğun 1970 yılında bahçelerinde bulduğu şey duyanları heyecanlandırdı.

1978 yılında bir aile Los Angeles’a taşındı. Çiftin iki çocuğu bahçede oynamaya ve yeni şeyler keşfetmeye bayılıyordu.Bir gün eğlence amaçlı olarak bahçeyi kazmaya başladılar.

Anne ve babaları başta kızsa da sonradan çok sevindi.Çocukların bahçeyi kazarken buldukları şey daha sonra bütün dünyayı hayrete düşürecekti.

İki çocuk bahçeyi kazarken kazmayı sert bir cisme vurunca belki de hazine bulduklarını düşündüler.

Hızla buldukları nesnenin etrafını kazmaya başladılar. Toprağın altından bir Ferrari çıktı!

Bulduklarını anne ve babalarına gösterince onlar da şok oldu. Hemen polise haber verdiler. Olay yerine gelen yetkililer aracı topraktan çıkarmayı başardılar.

Polisler aracın içini dışarıdan incelemeye başladıkları sırada içeride havlular gördüler. Kapıyı açtıklarında ise çok kötü bir koku aldılar. Aracın içinde hayatını kaybetmiş birinin olabileceğini düşünmeye başladılar.

Neyse ki iyice incelediklerinde içinde insan vücuduna rastlanamadı. Aracın içi tamamen boştu.

Çıkardıkları araç 1974 model Ferrari Dino 246 GTS’ten başka bir şey değildi.Polis bir de aracın çıkarıldığı noktada eskiden bir havuzun olduğunu saptadı.

Araç bir şekilde havuza girmişti.Bunun nasıl gerçekleştiği ise hala bilinmiyor.

Yapılan araştırmanın ardından aracın iki kişi tarafından Los Angeles’taki bir restoranın önünden çalındığı ortaya çıktı.

Hırsızlar aracı çaldıktan sonra havuzun içine gizlemeyi planlamışlardı. Bir şekilde çaldıkları aracı geri alamamışlardı ve iki çocuk 1978 yılında şans eseri yaptıkları kazıyla aracı bulmuştu.

Sigorta şirketi çalınan araba için aracın sahibi olan çifte ödeme yapmıştı. Daha sonra da açık artırmada aracı en yüksek teklifi veren kişiye satmıştı.

Brad Howard da olaya böyle dahil oldu. Ferrari’yi bugünkü değerinin yanında hiçbir şey olan 72 bin dolara satın almıştı.

Brad, “Her zaman Dino gibi bir aracım olsun istemiştim. Hızlı ancak kullanması da kolay” dedi.

Dino ismi Ferrari tarafından en küçük araçları için 1960ların sonları ve 1970lerin başlarında kullanılmıştı.

Brad, aracın şaibeli geçmişine aldanmayıp onu tamir etmeye odaklandı. Aracın dışını düzelttirip motorunu değiştirdi. Yıllarca toprak altında kalan araç mucizevi bir şekilde çalışıyordu.

Birkaç yıl sonra Jalopnik tarafından ortaya ilginç bir gerçek daha çıkarıldı.Bir dergi Ferrari’nin hikâyesini anlatmak için Brad ile irtibata geçti.

Araca nasıl sahip olduğunu anlattı o da. AutoWeek’ten gazeteci Greg Sharp, Ferrari Dino’nun geçmişini araştırmaya devam etti.

Peki aslında ne olmuştu?

Yapılan detaylı incelemenin ardından ortada bir suç olduğu ancak polisin olayı tam anlamıyla çözemediği ortaya çıktı.

Ferrari’nin sahibi olan çift iflas etmiş. Nakit paraları kalmamış ve artık lüks bir araç kullanamayacak hale gelmişler.

Olayı araştıran başka bir gazeteci, “Pamuk Prenses ve avcının hikâyesi gibi. Avcı, güzel kızı öldürmeye kıyamaz ve bir hayvanın kalbini söküp kraliçeye götürür” dedi.

Sahipleri aracı o kadar çok seviyormuş ki ne satmışlar ne de kullanabilmişler.

Çift de Ferrari’yi boş havuza koyup üstünü toprakla kapatarak hem sigorta şirketinden para almayı hem de aracı ellerinde tutmayı planlamış.

Parayı almalarına almışlar ancak yıllar boyunca araç neden havuzda gömülü kalmış hala bilinmiyor.

Yılan hikâyesi gibi! Eğlence amaçları olarak bahçeyi kazan çocukların yıllardır saklı kalan bir gizemi ortaya çıkaracağını kim tahmin edebilirdi ki?

Brad Howard, Ferrari’ye sahip olmaktan son derece mutlu. Hikâyenin film gibi olduğuna inanıyorsanız paylaşın.