10 ay içerisinde kazancını 10 kata çıkardı

Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Kılan köyünde yaşayan bir girişimci, çevresindekilerin bu tür pis işlerle uğraşma eleştirilerine aldırış etmeden 12 bin lira sermayeyle başladığı solucan gübresi üretiminde, 10 ayda 10 kat büyüdü. Yaptığı işi görünce hayretinizi gizleyemeyeceksiniz.Ama kazancını görünce insan daha bir şaşırıyor.Ev hanımı kadın girişimcilik yanını kullandı ve eşi ile bir işe girişti.

İlk başta herkes eleştirdi. Yaa bu pis işi ne yapacaksın gibi büyük eleştiriler aldı. Ama kimsenin dediğini önemsemedi. Kafasına koyduğu düşünceyi hayata geçirmek istedi. Eşi ile karar vererek arabalarını satmak istediler.Araçlarını sattılar ve 12 bin tl sermaye ile bu işe giriştiler.Yaklaşık 10 ay önce arabasını satarak 12 bin liraya aldıkları yatırımla geleceklerinin parlamasına neden oldular.


Büyükduru, 10 ayda 1 milyondan fazla ürettiler.Büyükduru, bu işe başladığındaki sermayesi olan arabadan 10 adet satın alabilecek kadar para kazandılar işte yaptıkları işin detayı. Büyükduru yaptığı açıklamada, 10 aydır solucan gübresi ürettiklerini belirterek, yaptıkları iş hakkında “Gayet memnunum. Faydalı bir şey yapıyorum. Ayrıca kazancım da güzel, solucanlarımın sayısı gitgide artıyor” diyerek yaptığı işte büyük kazanç elde ettiğini söyledi ve şöyle devam ettiler.İlk olarak işe 12 bin lira karşılığında aldığı 60 bin solucanla başladığını anlatan Büyükduru, şu an bir milyondan fazla solucanının olduğunu söyledi. Peki bu ne anlama geliyor. 10 ayda 10 katına çıkması, yıllar geçtikçe büyük bir sermayeye doğru gittiğini belirtiyorlar.

Üretimi kolay, beden gücü gerektirmeyen solucan gübresi için solucanlarla haftada bir kez ilgilendiğini anlatan Büyükduru, “Bir milyon solucandan ortam koşulları uygun olduğu zaman ayda 2 ton ile 3 ton arasında gübre üretiyoruz.Toprakla uğraşan herkes solucan gübresini rahatlıkla kullanabilir.

Patateste ve pancarda yüzde 80 verim artışı sağlıyor, kaliteli, hastalıksız ürün elde ediyorsunuz” diye konuştu. Solucan gübresinin kilosunu 3 liradan sattıklarını aktaran Büyükduru, işe ilk başladığında çevresindekilerin, “bu tür pis işlerle uğraşma, daha düzgün bir iş bulamadın mı” şeklinde kendisini eleştirdiklerini, ancak bugünlerde kendisine karşı bakışların değiştiğini ifade ederek, “10 ay önce bir araba parasıyla başladım, yaklaşık 10 katı değerinde araba alabilecek seviyeye geldim” dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir