FİLM GİBİ BİR NAKİL HİKAYESİ

FİLM GİBİ BİR NAKİL HİKAYESİ
Yücel Kanal, doktorlardan, karnındaki basit bir şişliğin nedenini duyunca kulaklarına inanamadı: Karaciğerinde Hepatit B’ye bağlı sirozun yanı sıra 5 cm’lik kitle bulunmuştu. Tek çaresi vardı; karaciğer nakli! Önce bir akrabasının bağışladığı karaciğerle nakil oldu. Ama ameliyat sonrası başka bir tablo çıktı karşısına ve film gibi bir yeni nakil hikayesi başladı…

Her şey 11 ay önce başladı: Bursalı 36 yaşındaki Yücel Kanal, önce karnında bir şişlik fark etti. Uyku ve beslenme sorunu da vardı. Eşi Derya Kanal, ısrar etti, bir hastaneye başvurdu. Tahlil sonuçları, karaciğer değerlerinde anormallikler olduğunu gösteriyordu. Daha ayrıntılı tetkikler için farklı bir hastane yönlendirildi. Ama o, diğer hastaneye giderken yolda fenalaşarak bayıldı. Hastaneye getirildiğinde ise, acilen yoğun bakım servisine alındı. 3-4 günlük tedaviden sonra taburcu edildi. Yücel Kanal, karaciğerinin detaylı incelenmesi için Acıbadem Bursa Hastanesi’ne başvurdu.

Karaciğerinde tümör de saptandı

Karaciğerinde Hepatit B’nin neden olduğu siroz hastalığı tespit edildi. Aynı zamanda 5 cm’lik bir kanser kitlesi de vardı. Özellikle siroz hastalarında hepatosellüler kanser görülme riskinin çok yüksek olduğunu ifade eden Acıbadem Bursa Hastanesi Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hikmet Aktaş, Yücel Kanal’da da bu kanser türünü tespit ettiklerini söyledi. Yücel Kanal’ın acilen ameliyat edilmesi şarttı. Böylece karaciğerindeki tümör alınarak diğer organlara sıçramasının önüne geçilecekti. Ayrıca karaciğer nakli olacak, böylece sirozdan kaynaklanan hayati tehdit ortadan kalkacaktı. Yücel Kanal’ın bu zor günlerinde bir akrabası imdadına yetişti. Karaciğerinden bir parçayı vermeye gönüllü oldu! Nakil ameliyatı sonrası tam “çok şükür bitti” diye düşünürken 8 gün sonra bu tip hastalarda nadiren görülen bir durum ortaya çıktı; karaciğeri besleyen damar tıkanıklığı nedeniyle karaciğer fonksiyonunu yitirmişti. Hayata tutunması için tek şansı vardı; yeni bir karaciğer nakli!


İstanbul’dan gelen sürpriz haber!

Yücel Kanal’ın bu zor günlerinde yanından ayrılmayan eşi Derya Kanal, kendi karaciğerini seve seve vermek istedi. Ama bu kez de karşılarına başka bir istenmeyen durum çıktı. Derya Kanal’ın karaciğeri, tıbbi olarak sınırda kabul edilen bir kategorideydi yani nakil olduktan sonra küçük de olsa bir risk ortaya çıkabilirdi. Ancak birkaç gün içinde kadavradan bir bağış bulunmazsa, Yücel Kanal’a yaşam şansı verecek, Derya hanımdan başka verici adayı da yoktu…

Yücel Kanal için kritik süreç devam ederken bir yandan kadavradan bağış için girişimler yapılmış, adeta seferberlik ilan edilmişti. Kanal için ulusal acil hasta listesinden organ sağlanması için umutlu bekleyiş devam etti. Ancak 8. günün sonunda da bağış bulunamadı ve Yücel Kanal’ın hayata tutunması için yalnızca 12 saati kalmıştı. Bu yüzden eşi Derya hanımdan karaciğer alınmasına karar verildi ve ameliyata hazırlık için tetkikler başladı. Ama şans bu kez Yücel Kanal’dan yanaydı; Ameliyat öncesi sürpriz bir haber geldi; İstanbul’da kadavra karaciğer bağışı bulunmuştu…

“Büyük bir şaşkınlıkla eşime baktım”

Genel Cerrahi Uzmanları Dr. Hikmet Aktaş, Dr. İmam Bakır Batı ve ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı nakil işleminin ardından Yücel Kanal kısa süre içerisinde sağlığına kavuştu. Ameliyat sonrasında duygularını ifade eden Yücel Kanal, “Ameliyattan çıktığımda eşimin bana organ verdiğini sanıyordum ama onu karşımda görünce büyük bir şaşkınlıkla eşime baktım ve mutlu oldum. Gözlerime inanamadım!” dedi. Organ bağışlayan aileye sonsuz teşekkürlerini ileten Yücel Kanal, “Hayatını kaybeden bir insanın karaciğeri ile yeniden doğacağımı söyleseler rüyamda inanmazdım! Ailesinin yapmış olduğu büyük fedakârlığın hakkını hiçbir zaman ödeyemem” dedi. Yücel Kanal, ameliyatını yapan ve kendisine her zaman destek olan Dr. Hikmet Aktaş, Dr. İmam Bakır Batı ve sağlık ekibine çok şey borçlu olduğunu söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti: “Onların yaptıkları doktorluk ötesinde bir şeydi. Bir yandan benimle ilgilenirken bir yandan dışarıda ailemi bilgilendirip onları doğru yönlendirerek büyük destekte bulundular. Bu durumu görünce gerçekten çok duygulandım. Burada özveri ile çalışanların olduğunu görmek bizi çok mutlu etti.”

Organ bağışı sayesinde 1 hayat daha kurtuldu

Eşine uygun organ bulunmasının adeta bir mucize olduğunu ifade eden Derya Kanal, “İnsan kendi başına gelmeden organ bağışının önemini anlamıyor. Bu bağış olmasaydı eşim belki de hayatını kaybedecekti. Bağış sayesinde eşime ikinci bir yaşam şansı verdiler” dedi. Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Hikmet Aktaş, Türkiye’de yeterince organ bağışı olmadığından pek çok kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, “Yücel Kanal’a uygun organın 12 saat içerisinde bulunması çok önemli bir gelişmeydi. Hayati riski olan hastamız, yaptığımız nakil sonrasında sağlığına kavuştu. Organ bağışı sayesinde bir hayat daha kurtuldu” dedi.

Dünyada en sık rastlanan 5. kanser türü karaciğerde görülüyor

“Yücel Kanal’ın karaciğerinde Hepatosellüer kanseri saptandı. Bu, karaciğerde en sık rastlanan kötü huylu tümördür. Üstelik yaygın da görülüyor öyle ki, dünyada en sık görülen 5. kanser türüdür. Bu kanserin en büyük risk faktörü sirozdur ve karaciğer nakli en önemli tedavi seçeneğidir. Bu nedenle sirozlu hastaların yakın takipte olması çok önemlidir. Hastamız Yücel Kanal’da saptadığımız tümörün de acilen alınması gerekiyordu. Aksi durumda, diğer organlara yayılma riski vardı. Eğer yayılım söz konusu olursa, tedavi şansını da yitirecekti. Ama Yücel şanslıydı! Karaciğer bulundu. Fakat birçok hastamız kadavradan bağış bulunamadığı için zaman kaybediyor ve maalesef hayatını kaybediyor”

PAYLAŞ
burası
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.