2. Cemre Bugün Suya Düştü

Baharın müjdecisi cemrelerden ikincisi bugün suya düşüyor. Halkımızın arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen sıcaklığın artması olayına cemre denir.

Cemrenin sözlük anlamı sıcaklık olarak bilinir ve ve Arafat’tan gelmekte olan hacıların attıkları taşlar ile birlikte oluşan bir yığıntıya verilen isimdir.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur.

Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

İlk cemrenin havaya düştüğü ikincisinin suya ve sonuncusunun da toprağa düştüğü cemreler aynı zamanda bir anlamda da baharın müjdeleyicisi anlamını taşımaktadır.

Cemreler arasındaki günlerdeyse, sıcaklıklarda az da olsa bir düşüş olduğu saptanmış. Aynı araştırmaya göre her üç cemre dikkate alındığında, bir iki günlük farklarla bu tarihlerde %42 olasılıkla, iki cemre dikkate alındığındaysa %74 olasılıkla belirgin bir ısınma gerçekleşmiş.

Cemrenin tıptaki anlamı ise halk arasında karakabarcık, kabarcık, kabarcuki ateşgöynüğü ya da yanıkara adlarıyla bilinen iltihaplı çıban olarak tanımlanıyor.

Hangi cemre ne zaman düşecek?

Cemrelerin birincisi 19-20 Şubat’ta havaya düştü. Havaya düşen cemre havanın ısınmaya başlamasına ve kış ayında yaşanan soğukların etkisinin yitirmeye başlamasına neden olur. Cemre ler 7’şer gün aralıklarla düşer. İkinci cemre suya düşer ve bu cemre denizlerin ısınmasını sağlar. Son cemre olan üçüncü cemre ise toprağa düşer ve toprak ısınmaya başlar.

Cemrelerin, birincisi 19-20 Şubat, ikincisi 26-27 Şubat ve üçüncüsü ise; 5-6 Mart tarihlerinde düşmektedir. İstanbul’da 60 yıllık dönem için yapılan bir araştırma , cemrelerin kıştan bahara geçilirken ortalama sıcaklık eğrilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcını belirledikleri ve bu dönemde mevsim normallerinin üzerindeki az ya da çok bir sıcaklık artışıyla çakıştıklarını ortaya koymuştur

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir